Quantcast
Channel: Alizetics
Viewing all 505 articles
Browse latest View live

Keddenként a Bárdosba várják a tornázni vágyó hajdúszoboszlói hölgyeket

$
0
0
Keddenként 17 órai kezdettel a hajdúszoboszlói Bárdos Lajos Általános Iskolában várják a hölgyeket a Szepesi Aliz Kick-Box Európa Bajnok által alapított és szabadalmaztatott Alizetics Női Torna programismertető edzéseire.
A hetente egyszeri alkalom célja, hogy minél szélesebb körben megismertethesse a hajdúszoboszlóiakkal az Alizetics Egészségmegőrző és Testszépítő Női Tornát, ami Aliz saját magyar szabadalmaként nemcsak az országban, hanem a határon túl is kezd egyre szélesebb körben terjedni. 

Az Alizetics torna Célja a női test harmonikus, szép formájának kialakítása az anyatermészet határain belül. A gyakorlatok a légzést, a keringést és az ízületeket nem terhelik, ezért korhatár nélkül bárki elkezdheti (14-90 éves korig).  

Ismerkedjen meg egy alakformáló módszerrel, ami meghódított több várost is

$
0
0
Ismerkedjen meg egy alakformáló módszerrel, ami meghódította több városban is a Hölgyeket!
A-modul képzésünk kezdő és haladó programot tartalmaz. 

Oktatási időpontok

2019. március 24. - 10.00 órától-16.00 óráig.
 2019. március 30. - 10.00 órától-16.00 óráig.
 2019. április 6. - 10.00 órától-16.00 óráig.
 2019. április 13. - 10.00 órától-16.00 óráig.
 2019. április 20. - 10.00 órától-16.00 óráig.

Jelentkezz oktatásra a 0630 597 0839-es telefonszámon

2019. március 3-án Alizetics Pécsen tartunk workshopot

$
0
0
2019. március 3-án Vasárnap 14:00-15:30 percig Szepesi Aliz Kick-Box Európa Bajnok az Alizetics Női Torna alapítója Pécsen tart workshopot. 
Szeretettel várjuk azokat a hölgyeket, akik meg szeretnének ismerkedni az Alizetics Egészségmegőrző és Testszépítő női tornával és annak alapítójával.

Az Alizetics egy olyan módszer, amellyel gyorsan látványos eredményt érhetsz el

Az Alizetics Női Tornával 10 edzés után a ruha méretét akár két mérettel is csökkenheti! Flexibilissé, rugalmassá válsz.

Szervező 

Guld Katalin - Alizetics oktató
Telefon: 0630 339 1143

Helyszín:

Melinda Park
7632 Pécs, Melinda utca 10.

Alizetics Workshop Dunaújvárosban

$
0
0
A tegnapi nap folyamán Szepesi Alíz az Alizetics Alapítója és Mesteroktatója Bőle Éva meghívására Dunaújvárosban tartott workshopot, amit közel 25 dunaújvárosi és környékbeli hölgy tisztelt meg jelenlétével. 
Az alábbiakban a jó hangulatú workshopon készült videóbeszámolókat találják.






Lakner Zsófia - Alizetics oktató Debrecen

$
0
0

Oktató neve:  

Lakner Zsófia


Oktató fokozata:

Alizetics I-es fokozatú oktató


Oktatási helyszínek:

4024 Debrecen, Kossuth Utca 42. (Női Vezér Fitness)
 4027 Debrecen, Böszörményi Út 150. (Vezér Fitness)


Telefon:

0620 567 3838

Bőle Éva - Alizetics Oktató I. fokozat

$
0
0

Oktató neve:  

Bőle Éva

Oktató fokozata:

I-es fokozatú Alizetics Oktató

Oktatási helyszín:

2400 Dunaújváros, Apáczai Csere János utca 11. (MMK 204-es terem)

Telefon:

0620 324 4797

Farkas Klaudia - Alizetics oktató Szabadka

$
0
0

Oktató neve:  

Farkas Klaudia

Oktató fokozata:

Alizetics oktató, kismama torna szakoktató

Oktatási helyszín:

24000 Szabadka, Cara Lazara 23

Telefon:

+381 063 26 70 09

Szalkai Andrea - Alizetics oktató Budapest

$
0
0

Oktató neve:  

Szalkai Andrea

Oktató fokozata:

I. es fokozatú Alizetics oktató

Oktatási helyszínek:

Synergy Stúdió - 1132 Budapest, Visegrádi u. 29
 Fit and Go Stúdió - 1132 Budapest, Kresz Géza u. 25
 Bank Center Fitness - Budapest, 1054, Szabadság tér 7

Telefon:

0630 921 7835


Alizetics vizsga I-es fokozatú minősítésre

$
0
0
2019. április 28-án Alizetics vizsgát tartunk Debrecenben, az Alizetics I-es fokozatú minősítésre jelentkező tanfolyam vezetőinknek. 
A vizsga programja:
 10-11 óráig - írásbeli vizsga
 11:30-13:30 óráig - gyakorlati vizsga

Vizsgáztatók: 
 Szőke Erika tantestületi tag
 Máthéné Magyari Krisztina tantestületi tag 

Vizsgadíj:
 10.000 forint

Oktatási helyszín: 
 4024 Debrecen, Szent Anna u. 60, 

20 alkalmas OBES túlsúlyos torna program a Fitness Kapuban

$
0
0
Csökkenő méret és szép, arányos forma - most lehetséges! 
Ha már a súlyod komolyabb problémákat okoz, akkor bizony ezt komolyan kell venni, profi szakember segítsége kell. Na de mielőtt elszomorodnál, tudnod kell, hogy az Alizetics torna mindenféle ugra-bugra és súlyok emelgetése nélkül segít eltüntetni a felesleget. Mi egészségi állapotodhoz, életkorodhoz, életviteledhez igazított egyéni mozgásprogramot állítunk össze, amihez most táplálkozási tanácsadás és természetgyógyász segítség is jár.

Nekünk a kilók eltüntetése nem gond, Te pedig a program befejeztével végre fellélegezhetsz!

Fogyni, ahogyan már sokszor megálmodtad, de eddig még sehogyan sem ment? A sikerélmény útját most megmutatjuk Neked!

Az Alizetics rejtelmeibe szépen, fokozatosan, bevezetünk Téged, így a kilók csökkentése gyerekjáték lesz. Próbáld ki még ma, hiszen veszíteni valód nincsen, csupán csak a centiket felejtheted el profi szakember segítségével végleg.

Fontos tudni:
Az edzés megkezdéséhez előzetes időpont egyeztetés szükséges. Molett és túlsúlyos, 80-100 kg feletti hölgyek jelentkezését várjuk.

A torna leírása:
A táplálkozással egybekötött 20 órás Alizetics Obes Tornabérlet kedvezően megvásárolható most 10 főnek. A tornaprogramot táplálkozási tanácsokkal Pintér Noémi élelmezés vezető támogatja. 

A torna időpontjai:
Kedd: 16 óra
Csütörtök: 16, 17 és 18 óra 
Szombat: 9 óra

A torna helyszíne: Alizetics Fitness Kapu - 4024 Debrecen, Szent Anna u. 60
 
 A 20 alkalmas tornabérlet ára: 36.000 forint

Telefon: 0630 597 08 39

Beiratkozás folyamatos!

A tojássárgája ezért egészséges

$
0
0
A csak tojásfehérjéből készült omlett sok diétás étrendben kapott már helyet. A szakértők szerint azonban felesleges kihagyni a sárgáját, mert így sok értékes tápanyagtól is megfosztjuk magunkat.
Sokan azért tartózkodnak a tojássárgája fogyasztásától, mert félnek, hogy az nem tesz jót a koleszterinszintjüknek. Az Illinois Egyetem professzora, dr. Donald K. Layman szerint viszont ez csaknem irreleváns a vér koleszterinszintjének, illetve a szív egészségének szempontjából.

Nincs köze a koleszterinnek a szívbetegséghez

A szakértők szívbetegség-megelőzéssel kapcsolatos információi évtizedeken át nagyrészt az 1940-es években készült Framingham-tanulmány eredményeiből származtak, amely a vér magas koleszterinszintjét a szívbetegség és a szívroham megemelkedett kockázatával kötötte össze. Ezért is javasolták sokáig azt, hogy csökkentsük az élelmiszerrel bevitt koleszterin mennyiségét - ebből pedig a tojássárgájában is sok van. Ugyanakkor a tanulmány résztvevői közül a szívbetegek mindössze felének volt magas a koleszterinszintje, így dr. Layman szerint a kettőt hiba volt egymással összefüggésbe hozni.

Így lehet normál koleszterinszintünk

A táplálkozással bevitt koleszterin mennyiségére leginkább azoknak érdemes figyelni, akiknek a szervezete valamiért nem tudja feldolgozni. Aki egészséges, annak nem kell pluszban koleszterint bevinnie, mivel a máj képes szabályozni az esetlegesen fellépő hiányt, de arra sincs indok, hogy kizárjuk az étrendből a koleszterintartalmú ételeket, például a tojást vagy a tojássárgáját.

Ezért jó, ha eszünk tojást

A tojás a legjobban hasznosuló fehérjeforrás. Egy egész tojásban - mérettől függően - 6-7 gramm fehérje van. A sárgájában sok a foszfor, a cink, a B-vitamin, a kolin és az antioxidáns. Ahhoz képest, hogy mennyire tápláló, a kalóriatartalma viszonylag alacsony. Remek energiaforrás, segíthet izmosodni és fogyni, támogatja az agyműködést, valamint gyulladáscsökkentő hatású. Tehát együk meg bátran az egész tojást - egy 2015-ös kutatás szerint még a koszorúér-betegek számára is biztonságos napi 1 darab elfogyasztása.

Alvás közben így működik az agyunk

$
0
0
Alvás közben sem vagyunk teljesen öntudatlanok, felébredünk például, ha a nevünket halljuk, illetve időérzékünket sem veszítjük ilyenkor el.
Bár életünk harmadát alvással töltjük, ennek folyamatát és hatásait pedig már emberemlékezet óta kutatjuk, mégis meglepően keveset tudunk az álomba merülés folyamatáról. A Cambridge Egyetemen dolgozó nemzetközi kutatócsoport erről szeretett volna többet kideríteni: azt vizsgálták meg, hogy egy öntudatánál lévő emberben milyen folyamatok játszódnak le, míg álomba nem merül. Annak a korábbi állításnak is utánajártak, mely szerint azalvásés ébrenlét közötti zónában a legkreatívabb az agyunk.

Egyes emberek szinte néhány perc alatt képesek elaludni, míg mások akár egy órát is forgolódnak az ágyban, mielőtt elnyomná őket az álom. Átlagosan ez a folyamat 5-20 percet vesz igénybe, viszont nem mindenkinek játszódik le ugyanolyan módon. Egyeseknek az álomba szenderülés fokozatos folyamat, míg mások ingadoznak az álom és az ébrenlét fázisai között, mielőtt átlendülnének.

Így működik alvás közben az agyunk

A Cambridge Egyetem idegtudományi csoportját vezető Dr Tristan Bekinschtein szerint bizonyos emberek tudatosan vissza tudják rántani magukat az alvást megelőző állapotból, és hosszabb időt tölthetnek abban a félig éber állapotban, ahol az álomhoz hasonló képek pörögnek le a szem előtt. Ezt az állapotot pedig nemcsak az ágyban, de akár hétköznap a munkahelyén is átélheti az ember, ami akár balesetveszélyes is lehet, például autóvezetés vagy gépek kezelése közben. Az is kiderült korábban, hogy ilyen balesetek nagyobb arányban érintik a jobbkezes embereket. A kutatók remélik, hogy az alvási folyamatok teljes kiismerése a stroke-ot követő felépülési folyamatokban is segítséget nyújthat.

Kutatók szerint ebben az alvást megelőző állapotban az agy képzelgésért és kreativitásért felelős részei a csúcsra pörögnek. Ez pedig számos zenésznek, színésznek és képzőművésznek nyújthat inspirációt a munkában. Bár alvás közben nem vagyunk tudatunknál, ez nem jelenti, hogy teljesen süketek lennénk a külvilág felé - a reggeli ébresztőórát is felesleges lenne beállítani, ha így lenne. Bár a legtöbb hangra és kiejtett szóra ilyenkor nem reagálunk, nevünk említésére gyorsabban magunkhoz térhetünk a kutatók szerint.

Az emberek az időérzéküket sem veszítik el alvás közben. A megszokottnál hamarabb ébredünk például, ha tudjuk, hogy másnap kora reggel valami elvégzendő dolgunk van. Viszont az alvást erőltetni nem lehet, sőt: a kutatások szerint sokkal nehezebben merülünk álomba, ha tudatosan kényszerítenénk erre az agyunkat.

Ezek a gluténérzékenység tünetei

$
0
0
A gluténmentesség mostanában meglehetősen divatos fogalom, és egyre többen választják a gluténmentes életet, olyanok is, akik valójában nem érzékenyek a gluténre. De milyen jelek alapján sejthetjük, hogy mi érzékenyek vagyunk rá?
A gluténérzékenység meglehetősen összetett betegség, számos tünete lehet, azonban ezek a tünetek más problémákkal is összefügghetnek, és nem jelentkezik mindenkinél minden tünet. Azonban ha a felsorolt jelek közül többet is megtapasztalunk magunkon, és semmilyen más betegséget nem ad magyarázatot ezekre, érdemes elgondolkoznunk azon, hogy szakorvosi vizsgálat segítségével kiderítsük, valóban a gluténérzékenység áll a háttérben.

Emésztési problémák

A leggyakoribb, gluténérzékenységre utaló tünet az emésztőrendszerünket érinti. A tünetek között találhatjuk a hasmenést, a székrekedést, a refluxbetegséget, illetve a gyakori hasfájást.Ezek egy másik rejtélyes betegséggel, az irritábilis bél szindrómával is összefügghetnek, azonban az IBS-es betegek gyakran gluténérzékenységgel is küzdenek, és ha lemondanak a gluténtartalmú ételekről, akkor a tüneteik is megszűnhetnek.

Korpás haj és viszkető bőr

A korpás haj, a hámló, viszkető és húzódó bőr egyaránt az ekcéma tünete lehet, ez pedig összefüggésben állhat a gluténérzékenységgel. A pikkelyes bőr, a hámlás, viszketés pszoriázisra is utalhat. Ennek az autoimmun betegségnek a fellángolásánál is nagy jelentősége van a táplálkozásnak, és a gluténtartalmú ételek mellőzése jelentősen csökkentheti a tüneteket. A gluténérzékenység emellett egyéb bőrtüneteket is okozhat, például csalánkiütéseket vagy apró kiütéseket a felkaron (csirkebőr), illetve gyakoribbá teheti ezek megjelenését.

Lassú gondolkodás

A gluténérzékenység egyik lehetséges tünete a nehézkes, lelassult gondolkodás, a koncentrációs nehézségek, a memóriazavarok, a zavarodottság.

Fejfájás és migrén

Egy 2012-es amerikai kutatásból kiderült, hogy a gluténérzékenyek 56, a cöliákiásoknak pedig 30 százaléka rendszeresen megtapasztalt fejfájást, illetve migrént (az egészséges kontrollcsoportban ez az arány mindössze 14 százalék volt). Azt régóta tudjuk, hogy bizonyos ételek kiválthatnak migrént vagy ronthatják a fejfájós betegek állapotát - ezek között a kiváltó ételek között a gluténtartalmú élelmiszereket is megtalálhatjuk.

Hangulatzavarok

Több kutatás is talált összefüggéseket a szorongás, a depresszió és a hangulatzavarok, valamint a gluténérzékenység között, de ennek pontos háttere még nem tisztázott. A hangulatzavarok, az állandó nyűgösség különösen a kisgyermekeknél lehetnek figyelmeztető jelek, de az idősebb gyerekeknél és a felnőtteknél is nagyon jól észrevehető, hogy a glutén hatására megváltozik a hangulatuk.

Teherbeesési nehézségek

Azon férfiak és nők körében, akiknél gluténérzékenységet, illetve cökiáliát diagnosztizáltak, sokkal gyakoribb a terméketlenség, mint az egészséges népesség körében. Ennek egyrészt oka lehet a gluténérzékenységgel összefüggő alultápláltság, de a szakemberek még nem derítették fel ennek az összefüggésnek a pontos okait. A gluténmentes étrend azonban javíthat a fogantatási esélyeken.

6 házi gyógymód izomlázra

$
0
0
Enyhítsd az edzés utáni fájdalmat táplálékok fogyasztásával!
Nem győzzük hangsúlyozni, hogy mennyire fontos a bemelegítés, mozgásformától függetlenül. A kellően bemelegedett izmok segítségével nemcsak a sérüléseket kerülhetjük el, de a nagyon fájdalmas izomlázat is. Azonban bizonyos táplálékok is jelentős szerepet játszanak abban, hogy kevésbé sajogjanak az izmaink egy-egy kimerítő edzés után.

CÉKLA

Azt hitted, a céklát csak akkor érdemes fogyasztani, ha vashiányod van? Egy 2013-as kutatás során azt találták, hogy azok a futók, akik két héten át mindennap fogyasztottak céklalét, intenzív edzéseik után sokkal gyengébb izomlázról számoltak be. Emellett a cékla növeli a nagyobb erőkifejtésekkel szembeni tűréshatárt is. Egy másik tanulmány szerint ugyanis a bio céklalét fogyasztók 16%-kal tovább tudtak edzeni, mint a vörös levet nem fogyasztó társaik. A cékla ráadásul ásványi szilícium-dioxidot tartalmaz, amely segíti a kalcium felszívódását, ezáltal gondoskodik a váz- és izomrendszer egészségének fenntartásáról, és csökkenti a csontritkulás kockázatát.

KOFFEIN

A koffeint stimuláló hatása miatt sokan hívják segítségül, amikor extra energiára van szükségük, nem kivétel ez alól az edzés sem. Testmozgás előtt célszerű fogyasztani, mivel fokozza a teljesítményt és növeli az erőkifejtést. Azonban egyes kutatások arra is rávilágítottak, hogy az edzés utáni izomfájdalmak elkerülésében és csökkentésében is jelentős szerepet játszik, ha mozgás előtt legurítunk egy csésze feketét vagy beszedünk egy koffeintablettát.

MEGGY

Edzés előtt és után célszerű egy-egy pohár meggylét elkortyolni, ugyanis a benne található antioxidánsoknak és gyulladásgátló hatásának köszönhetően segíti az izmok gyorsabb regenerálódását. Ha a rendszeres edzések mellé fogyókúra is társul, akkor sem érdemes megfeledkezni a meggyről, amely fogyasztó hatása miatt is igen népszerű gyümölcs. A benne található nagy mennyiségű B-vitaminnak és rostnak köszönhetően serkenti az emésztést és fokozza az anyagcserét.

GYÖMBÉR

A gyömbér gyógyhatását tekintve az egyik legrégebben orvosságként használt növény. A benne található gingerol vegyületnek köszönhetően, ugyanolyan hatásos fájdalomcsillapító, mint az aszpirin. Az izomlázat akár 24%-kal is képes csökkenteni, ráadásul az aszpirinnel ellentétben természetes módon. Fogyasztását azonban nem ajánlatos túlzásba vinni, mivel nagy mennyiségben fogyasztva bélpanaszokat okozhat. Egyszeri adagja egy késhegynyi mennyiség.

PARADICSOMLÉ

A paradicsomlét nemcsak egy átbulizott éjszaka után, másnaposság ellen érdemes fogyasztani, ugyanis edzés utáni ivása csökkenti a vérben a gyulladás markerértékét. Ha egy kemény tréning után újra lendületbe szeretnéd hozni magad, az izotóniás italok helyett próbáld ki a paradicsomlevet. Fáradtságelűző és izomregeneráló hatását a piros színét adó likopinnak, és a benne lévő antioxidánsoknak köszönheti.

KÓKUSZVÍZ

A másik ital, amire érdemes lecserélni a különböző cukros izotóniás italokat, az a kókuszvíz. Rengeteg káliumot tartalmaz, ráadásul elektrolitokban is igen gazdag. Fogyasztásával 15-ször annyi káliumot juttathatunk a szervezetünkbe, mit egy átlagos sportitallal. Edzés után kiemelt szerepet játszik az izmok újjáépítésében, így ha rendszeresen sportolsz, mindenképp voksolj a kókuszvízre.

Guld Katalin - Alizetics oktató Pécs

$
0
0

Oktató neve:  

Guld Katalin

Oktató fokozata:

Alizetics Oktató és kismama torna szakoktató

Oktatási helyszínek:

 ➤ Zsolnay negyed E78 épület
 ➤ 7632 Pécs, Melinda u. 10

Telefon:

0630 339 1143


Ez történik a testünkkel alvás nélkül

$
0
0
Már egyetlen olyan éjszaka is, amikor csak nagyon keveset vagy egyáltalán nem alszunk, egészen komoly negatív hatásokat képes gyakorolni a testünkre és az egészségünkre. Több nap után pedig egészen extrém tüneteket tapasztalhatunk.
Ha kimarad a megszokott hat-nyolc óra, az olyan hatással van a látásunkra és a mozgásunkra, minta tíz százalékos lenne a véralkohol-szintünk, ráadásul a memóriát is károsítja.

Két álmatlan éjszaka után károsodik a testünk oxigénfelvevő képessége is. Fizikailag erőtlenebben leszünk, beszéd közben elfelejthetünk szavakat, amiket ki akarunk mondani.

Ha három éjjel egymás után nem alszunk, jelentősen romlik a koncentráló képességünk, könnyen idegesek, feszültek leszünk, szívverésünk abnormálisan felgyorsul - 2015-ben dokumentáltak egy esetet, melynek során egy férfi, aki három egymást követő napon nem aludt, meghalt szívelégtelenségben.

Ha négy éjszaka is kimarad az alvás, az agyi funkcióink sem működnek megfelelően: az agy 5-10 másodpercekre "elalszik" akkor is, ha ébren vagyunk. Fejnyomást, hallucinációkat tapasztalhatunk.

Öt napnyi alváshiány után gondolkodásunk lelassul, problémamegoldó képességünk jelentősen lecsökken, és a paranoia jeleit tapasztalhatjuk magunkon.

Hatnapos alvásmegvonás pszichózist eredményez, ekkor már nem tudjuk érzékelni a külvilágot és a valóságot. Természetesen ez már egy extrém szituáció - mindenesetre ha alvászavaraink vannak, semmiképp ne várjuk ki ezt az állapotot, két-három napnyi alváskimaradás után érdemes lehet inkább orvoshoz fordulni.

A tudomány is meglepődött, hogy mit tud a céklalé

$
0
0
A sportolók mindent elkövetnek, hogy jobb teljesítményt érjenek el, olykor tiltott szereket is kipróbálnak. Pedig lehet, hogy elegendő volna a céklaléhez fordulniuk a benne lévő nitrát miatt. A cékla teljesítménynövelő képessége, mindenkinek, de különösen az idősebb embereknek segíthet sokat a mindennapi életben.
A sportolók mindent elkövetnek, hogy jobb teljesítményt érjenek el, olykor tiltott szereket is kipróbálnak. Pedig lehet, hogy elegendő volna a céklaléhez fordulniuk a benne lévő nitrát miatt. A cékla teljesítménynövelő képessége, mindenkinek, de különösen az idősebb embereknek segíthet sokat a mindennapi életben.

Szervetlen nitrátot (NO3-) adnak hozzá a feldolgozott húsokhoz, hogy meghosszabbítsák az eltarthatóságukat és megőrizzék a frissességet jelző rózsaszín színüket. Ez a vegyület a természetben is megtalálható a spenótban, a rukkolában (borsmustár) és a céklában is. Az elmúlt egy évtizedben bizonyítékokat találtak rá, hogy e zöldségek nitráttartalma fokozza az atlétikus teljesítményt, idős korban pedig javíthatja a szív- és érrendszeri egészséget.

Az első felfedezés 2007-ben született, amikor a svéd kutatók arról számoltak be, hogy a nátriumnitrát-kiegészítés csökkentette kerékpár- és a triatlonversenyzők oxigénigényét. Mivel nem volt világos, hogy a nitrát hogyan éri el ezt a hatást, Andrew Jones, az Exeteri Egyetem fiziológusa vizsgálódni kezdett utána, s tapasztalatainak összefoglalását végül a Journal of Applied Physiology folyóirat jelentette meg.

Tudta, hogy a zöld leveles zöldségek és cékla gazdag forrásai a nitrátnak, ezért ezekkel kezdett egy kísérletbe. A szabadidejében sportoló nyolc férfi eredményeit követte. Az önkéntesek hat napig naponta fél liter cékla- vagy fekete ribizli italt fogyasztottak. Utóbbi elhanyagolható mennyiségű nitrátot tartalmaz. Ezután tíznapos szünet következett, majd a csoportokat további hat napig kapták az italt.

A kísérlet utolsó három napján a céklafogyasztók vérében a nitrátkoncentráció majdnem megduplázódott, és szisztolés vérnyomásuk átlagosan 6 Hgmm-el csökkent. Az oxigénköltség - az elfogyasztott oxigén mennyisége -, amikor edzőtermi kerékpáron gyakoroltak, 19 százalékkal csökkent. Amikor arra kérték őket, hogy kimerültségig folytassák a hajtást, hosszabb ideig tudtak nyeregben maradni - írja a Discover magazin.

Az élelmiszertől az üzemanyagig

A nitrát maga nem sokat tesz a szervezetben. Ahhoz először nitrogén-monoxiddá kell átalakítani, amely már számos fiziológiai szerepet tölt be a vérerek dilatációjában, az izmok összehúzódásában és idegjelek továbbításában. A szervezet a nitrogén-monoxidhoz kétféleképpen jut: a nitrogén-monoxid szintáz enzim hatásával, amely katalizálja az L-arginin aminiosavat az előállításához, vagy az élelmiszerben fogyasztott nitrátból. A második esetben az étkezési nitrátot a szánkban lévő baktériumok először nitritre redukálják (a sportolóknak ezért azt tanácsolták, hogy hagyják el a szájvíz, a fogkrém és az antibiotikumok használatát a kísérlet előtt). Ezután a következő néhány órában a nitrit egy része nitrogén-monoxiddá redukálódik a bélben. A nitrit belép a vérbe és a testszövetbe is, ahol enzimatikusan nitrogén-oxidra redukálódik.

A tudósok tudják, hogy ez a második út fokozódik olyan körülmények között, amikor nincs elegendő oxigén az izmokban, és a savasodás bekövetkezik. Tehát feltételezik, hogy ez az út különösen fontos a fizikai tevékenység során, mert olyan, mint egy biztonsági rendszer, amely szavatolja, hogy elegendő nitrogén-monoxid kerüljön az izmokba és más szövetekbe. A vázizomzattal a nitrogén-monoxid több dolgot is tehet: javíthatja az izom-összehúzódást és az energiatermelés hatékonyságát a mitokondriumok segítségével. Mindkettő hozzájárulhat az edzés alacsonyabb oxigénköltségéhez. Kitágulhatnak a véredények, ami növeli az izmok véráramlását.

Sok főként futókkal és kerékpárosokkal lefolytatott kísérlet után a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a nitrát-kiegészítés csökkenti az edzés oxigénigényét és javítja az állóképességi sportágakban a teljesítményt. Úgy találják, hogy a cukorrépalé akkor a leghatékonyabb, ha az edzés előtt 2-3 órával fogyasztják el, és 300-500 mg szervetlen nitrát általában elegendő ahhoz, hogy 1-3 százalékos javulást nyújtson, ami elég jelentős ahhoz, hogy komoly előnyt szerezzen egy sportoló. A szilárd zöldségek, bár ezekben a vizsgálatokban általában nem használhatók, hatékonyak is lehetnek: a cékla és a spenót 100 grammjában több mint 250 mg nitrát van.

Miközben a nitrát az állóképességre gyakorolt közvetlen hatásai egyértelműek, a kutatók még nem tudják, hogy a cukorrépalé napokon keresztül történő egyenletes fogyasztása nagyobb hatással van-e. Eddig a bizonyítékok vegyesek. Azt viszont biztos, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tavaly elismerte, hogy a céklalé egy jó minőségű, tudományos bizonyítékkal alátámasztott sporttáplálék.

Nem csak a sportolók számára

A szakértők szerint nem csak a sportolóknak, hanem mindenkinek előnyös lehet a céklalé fogyasztása, különösen azoknak, akik szívbetegségben szenvednek. A szív képes marad az oxigént hordozó vér szállítására, és segít megőrizni a vázizom erősségét az ilyen betegekben.

A Circulation folyóiratban bejelentett 2015-ös tanulmány szerint szívelégtelenségben szenvedő páciensnek adtak céklalevet, s ez 50 százalékkal megnövelte a nitrogén-monoxid-szintet, a térd izomerejét pedig 11 százalékkal (dinamométerrel mérve). Ez a különbség javíthatja a betegek életminőségét, mivel lehetővé teszi számukra, hogy könnyebben hajtsák végre az olyan mindennapi tevékenységeket, mint például a székből való felállás. A kutatók most vizsgálják az étkezési nitrát potenciális terápiás előnyeit idős embereknél, valamint azoknál, akiknek diabétesz, elhízás és magas vérnyomás miatt vannak problémáik. A kutatók - így Andrew Coggan, az Indiana és a Purdue Egyetem fiziológusa - szerint az a tény, hogy az egészséges táplálkozás egyetlen összetevőjének ilyen egyértelmű hatása van, meglepő. Könnyen elképzelhető, hogy az étrend egyéb elemeinek is megvan a hatásuk a jobb teljesítményre, de az emberek még nem állították fel ezt a kapcsolatot. 

A séta hihetetlen előnyei

$
0
0
A porckopásos betegek egészségére nézve fantasztikus hatása lehet már heti egyórányi tempós sétának - derül ki egy friss kutatásból.
Miután egy néhány nappal korábban publikált tanulmány rámutatott, hogy a sportolás segíthet megelőzni a porckopás által előidézett porckárosodást, most egy újabb tudományos munka hívja fel a figyelmet a mozgás előnyeire, a porckopásban szenvedőkre fókuszálva.

Napi 10 perc csodákat tehet

A tanulmány szerzői arra hívják fel a figyelmet, hogy heti egyórányi - vagyis napi szinten alig 10 perc - tempós séta már hatékonyan segíthet megelőzni, hogy idősebb korukban mások segítségére szoruljanak a betegek. A szakértői csoport több mint 1500 felnőttet követett nyomon 2008 és 2014 között: az alanyok 49 és 83 év közöttiek voltak, és a kutatás kezdetén nem volt semmiféle fogyatékosságuk.

A tudósok gyorsulásmérővel mérték az alanyok aktivitási szintjét és mindent gondosan feljegyeztek. Négy évvel a kutatás vége után megismételték a vizsgálatot az egykori résztvevőkkel, majd összegezték az adatokat.

Meglepő eredmények születtek

Azoknál, akik heti szinten legalább egy órát mozogtak - naponta átlagosan körülbelül 10 perc tempós sétát tudtak beiktatni -, 85 százalékkal csökkent annak veszélye, hogy a későbbiekben nehezükre essen egyedül átkelni az úttesten, valamint a felére csökkent annak kockázata, hogy az alanyok a jövőben nem tudnak elvégezni olyan hétköznapi feladatokat, mint segítség nélkül kisétálni a szobából vagy egyedül felöltözni.

A kutatócsoport tagjai azt remélik, hogy eredményeik ismeretében még több egészségügyi dolgozó ajánlja majd a rendszeres mozgást a porckopásban szenvedőknek. Továbbá úgy vélik, szükség lenne valamiféle köztes célkitűzésre azok számára, akiknek valamilyen okból le kell mondaniuk a rendszeres mozgásról.  

Bajt okozhatnak ezek a gyümölcsök

$
0
0
A sok zöldség és gyümölcs fogyasztása mindenképpen egészséges, ezt senki sem vitatja. Ugyanakkor néhány dologra érdemes odafigyelni ezekkel az értékes élelmiszerekkel kapcsolatban is, mert bizonyos esetekben akár mérgezőek is lehetnek.
A gyümölcsök és a zöldségek a kiegyensúlyozott és egészséges étrend alappillérei. Jótékony hatásukat azonban csak akkor tudjuk kiélvezni, ha csak érett és fogyasztásra kész állapotban esszük meg őket. Ha nem így teszünk, abból akár nagyobb baj is származhat.

Mit tilos nyersen fogyasztani?

Ha éretlen licsit fogyasztunk, a benne lévő toxinok akár extrém mértékben is levihetik a vércukor szintünket. Az egyébként is alacsony a vércukorral rendelkezőknél, illetve az alultápláltaknál lázat, enkefalopátiát, sőt, extrém esetben halált is okozhat.

A nyers kesudióban egy urushiol nevű anyag található. Ez az anyag teszi veszélyessé például a mérges szömörcét is. Komoly bőrkiütéseket okozhat, lenyelve mérgező, fokozottan érzékenyek számára akár végzetes is lehet. Viszont ha a boltban vásárolunk "nyers" kesudiót, akkor nem kell aggódnunk: ez valójában már hőkezelt, csak nem pörkölték és sózták meg.

Óvatosan az ackee-vel és a csillaggyümölccsel

Az ackee gyümölcsben ugyanaz a toxin van, mint a licsiben, ezért nem szabad nyersen, illetve éretlenül enni. De a nem megfelelően feldolgozott kasszavának is lehetnek veszélyei, mivel ilyenkor a benne található természetes hidrogén-cianid megzavarhatja a pajzsmirigy hormontermelését. Hatással lehet még az agy mozgásközpontjára, és akár bénulást is okozhat.

A csillaggyümölcs egy caramboxin nevű neurotoxint tartalmaz, amely egészséges vesével élőknél nem okoz gondot, vesebetegeknél viszont erős csuklást, hányást, gyengeséget, zavarodottságot, epilesziás rohamot, kómát, legsúlyosabb esetben pedig halált is okozhat.

A zöldségek is lehetnek veszélyesek

A zöld színű, illetve kicsírázott burgonyát is jobb elkerülni, mert olyan toxinok halmozódhatnak fel benne, amelyek hányást, gyomorfájdalmat, hallucinációkat és bénulást is okozhatnak. Nagyon egészségtelen a nyers vesebab is - bár tény, hogy ebben a formában nem is igen fogyasztják, ami jobb is, mert a benne lévő phytohemagglutinin mérgező lehet. Ez a toxin főzéssel, hőkezeléssel semlegesíthető.

Veszélyes, ha piszkáljuk a sebet?

$
0
0
Ha máskor nem is, gyerekként a legtöbbünk biztosan szedett le vart a sebéről - amiért a szüleink jó eséllyel ránk is szóltak. De vajon igazuk volt? Tényleg veszélyes, ha piszkáljuk a sebet? 
Mi a var?

A sebeken megjelenő var gyakorlatilag egy természetes sebtapaszként funkcionál. Mikor a bőrünk valamilyen külső, mechanikus sérülés hatására seb keletkezik, szervezetünk aktivizálja a védelmi rendszerét annak érdekében, hogy minél előbb be tudja zárni a sérülés okozta rést, megszüntesse a vérzést és megakadályozza, hogy a seben keresztül kórokozók hatoljanak a szervezetünkbe. A szervezetünk tehát véredényekből, kollagénből és elasztin rostokból egy "sebtapaszt" hoz létre (ez a var), amivel nem csak a vérzést állítja el, de össze is húzza a seb széleit.

Ha piszkáljuk a sebet

És hogy mi történik abban az esetben, ha piszkáljunk a sebünket és lekaparjuk a vart? A var leszedésével gyakorlatilag felszakítjuk a sebet. Ezzel szabad utat engedünk a kórokozóknak, amik a sebbe bejutva felülfertőződést okozhatnak. A var leszedése tehát valóban veszélyes, ám ezzel párhuzamosan egy másik folyamatot is elindíthatunk vele. Ha ugyanis egyszer leszedtük a vart és nem engedjük, hogy újabb var keletkezzen a seben (amit aztán újra leszedünk), azzal akár meg is gyorsíthatjuk a seb gyógyulását.

Ennek a jelenségnek az oka, hogy bár a var megvédi a sebet attól, hogy kórokozók kerüljenek bele, de ha kiszárad, akkor a gyógyulási folyamat is lelassul.  A seb gyógyulásához szükséges kollagént a seb környékén található fibrociták termelik. Céljuk az lenne, hogy kollagén segítségével összezárják a sebet, majd új bőrszövetet alkossanak rajta, így a seb begyógyuljon. Ha azonban a fibrociták ki vannak száradva, akkor nem tudják megfelelően ellátni a feladatukat. Éppen ezért minimális nedvességre és oxigénre is szükségük van.

Mit tehetünk?

Sérülések után mindig be kell tartani az alapvető kritériumokat: fertőtleníteni kell a sebet, és a felülfertőződés elkerülése végett steril környezetet kell teremteni. Ha hagyományos sebtapasszal ragasztjuk le, vagy szimplán a szabad levegőn hagyva a szervezetünk öngyógyító funkcióira hagyatkozunk, akkor általában a fent említett folyamat fog végbemenni, ami vart eredményez - a var pedig később heggé is fejlődhet. Ez az úgynevezett száraz sebkezelés, amikor is a seb felszíne gyorsan kiszáradhat és lassulhat a gyógyulás.

Ha azonban minimálisan nedvesen tartjuk a sebet és oxigént is biztosítunk számára - erre már léteznek speciális ragtapaszok - akkor ezzel a sebkezelési módszerrel gyorsíthatjuk a gyógyulást. Ilyen esetben akár a varleszedési hajlamainkat is kiélhetjük. Ha viszont nem áll módunkban ilyen sebkezelés használni, akkor a legjobbat azzal tesszük, ha nem piszkáljuk a sebünket. 
Viewing all 505 articles
Browse latest View live